Malosériová výroba kovových dílů pro koncové použití 3D tiskem z kovů

KSK Precise Motion, strojírenská společnost z Kuřimi, vyrábí kuličkové šrouby a jiné přesné komponenty, které dodává téměř do celého světa již 50 let. 120 zaměstnanců se věnuje výrobě kuličkových šroubů, které se využívají v celé řadě průmyslových oblastí, jako například obráběcí stroje a vstřikolisy, a také v automatizaci či energetice. KSK Precise Motion je proto celosvětově vyhledávaný partner výrobců strojů a zařízení. Nás tato firma oslovila s požadavkem na 3D tisk koncových dílů pro konkrétní aplikaci matice pro kuličkový šroub.

Společnost KSK Precise Motion potřebovala optimalizovat výrobu převaděčů. Hledali jsme společně řešení a jako východisko navrhli výrobu 3D tiskem z kovů technologií Selective Laser Melting, běžně známé jako SLM. Vhodným zařízením pak byla 3D tiskárna XM200C, kterou máme v našem portfoliu. 

Výběr tohoto řešení byl celkem jednoznačný, a to hlavně proto, co zákazník požadoval – výtisky převaděče musí mít vysokou přesnost geometrie dráhy. Sekundární, ale neméně důležitý požadavek pak byl, že kvalita a spolehlivost všech dílů musí být opakovatelná. 

Při výběru vhodné technologie bylo pro nás důležité, že 3D tiskárna XM200C, na které jsme služby realizovali, má velký stavební objem. Dokážeme proto tisknout větší množství výtisků najednou a zakázku dodat v krátkém čase.

3D tisk jako vhodná alternativa k odlévání

3D tisk z kovů umožňuje tisknout komplikované nebo členité tvary, které lze jen velmi složitě (nebo vůbec) obrábět. Vytištěné převaděče jsou tak pro firmu KSK Precise Motion vhodnou alternativou k odlévaným převaděčům u nestandardních nebo maloobjemových zakázek.

Vytištěné převaděče kuliček kuličkového šroubu se po důkladné kontrole podle výkresové dokumentace a bez jakýchkoliv dalších úprav ihned předávají na montáž, kde dochází ke kompletaci kuličkových šroubů.

3D tisk z kovů umožňuje zpracovávat široké spektrum materiálů. Společně jsme se rozhodli pro tisk z nerezové oceli 316L, protože se jedná o konstrukční materiál s odolností proti korozi i mechanickému namáhání.

Úspora nákladů i stráveného času nad přípravou vlastní výroby

Firma KSK Precise Motion si díky 3D tisku z kovů rozšířila portfolio používaných převaděčů kuliček. Další a velmi důležitou výhodou je pak i úspora nákladů oproti doposud používanému řešení – třískovému obrábění.