Firma Balák využívá kovový 3D tisk z MCAE Systems
Strojírenská firma Balák stroje Tišnov s.r.o. se již od roku 2001 zabývá konstrukcí a výrobou speciálních obráběcích strojů a zařízení, které jsou projektovány podle poptávek zákazníků z oblasti strojírenského, stavebního i potravinářského průmyslu. V rámci jedné z oblastí svého zaměření – konstrukce automatických manipulačních zařízení – hledala vhodnou technologii 3D tisku z kovů pro zhotovení tvarových čelistí koncového efektoru robota. A našla ji v MCAE Systems.
Základem firmy Balák stroje Tišnov je vedle robotizovaných pracovišť a obráběcích strojů i výroba automatických manipulačních zařízení, upínačů, vřeten či přípravků. Nabízí také rekonstrukci a opravy strojů. S produkty které prošly výrobou na jejich strojích, se můžete setkat například ve vozech Ferrari, Porsche, Daimler, Opel, Fiat, Renault či v železniční dopravě, na jeřábech apod.
Při hledání nejvhodnějšího dodavatele řešení 3D tisku kovů se firma obrátila na naši společnost MCAE Systems. Jednalo se o realizaci výroby tvarových čelistí koncového efektoru robota. Konkrétněji pro CNC dvou-vřetenový soustruh, který pomocí skenovacího zařízení rozhodne, zda se jedná o správný díl a zda je díl správně napolohován pro nabrání robotem. Robot vhodně napolohované obrobky nabere a založí do upínačů stroje po vyjmutí již obrobených dílů. Obrobené kusy jsou robotem založeny do měřicího zařízení, kde jsou vyhodnoceny obráběné rozměry a zkontrolován je i kus na přítomnost špon v zápichu. Měřicí zařízení má i zpětnou vazbu do stroje a automaticky koriguje průměr zápichu.
Marie Baláková, která ve firmě pracuje jako konstruktérka, vybrala technologii 3D tisku z kovů, protože klasické třískové obrábění je u takto tvarově složitých součástí výrobně velmi náročné. Navíc, čelisti bylo potřeba vyrobit jen v malém počtu kusů, což je při klasické výrobě vždy výrazně dražším a delším procesem, protože pro každý tvar je nutné vytvořit program zvlášť. A to stojí nejen čas CNC programátora, ale i navýšení finančních prostředků.
A proč si firma Balák stroje Tišnov vybrala 3D tisk z kovu namísto 3D tisku z plastu?
3D tisk z plastů neodolává otěru tak dobře jako kov a čelist by byla za chvíli nepoužitelná, proto byl 3D tisk z kovů tou správnou volbou.
3D tiskárna XM200C - špičkový 3D tisk z kovů technologií Powder Bed Fusion
Čelisti jsme vytiskli na 3D tiskárně XM200C od našeho amerického partnera Xact Metal, která pracuje na principu technologie spékání práškové vrstvy, běžně známé jako SLM (Selective Laser Melting). Laserový paprsek selektivně taví tenké vrstvy kovového prášku k vytvoření dílů přímo podle CAD modelu. Tato tiskárna je nanejvýš vhodná pro výzkumně vývojová pracoviště a menší až střední podniky, které potřebují rychlé prototypování a výrobu nástrojů či hledají alternativy k odlévání součástí v menším objemu.
Technologie spékání kovového prášku umožňuje výrobu velmi kvalitních a složitých dílů. Díky přímé výrobě kovových součástí také výrazně zkracuje celkovou dobu výrobního cyklu. Samotný tisk probíhá v ochranné atmosféře dusíku nebo argonu, což dovoluje zpracovávat široké spektrum materiálů. Na výrobu čelistí jsme po dohodě se zákazníkem zvolili nerezovou ocel 316L, což je výborný konstrukční materiál s nejlepším poměrem cena/výkon a výbornou odolností proti korozi a mechanickému namáhání.