3D tisk z kovů jako vhodná alternativa k odlévání

Technologie 3D tisku z kovů se dnes běžně využívá pro výrobu nejrůznějších koncových dílů či prototypů. Mezi přednosti této technologie, která umožňuje vytisknout i výrobky, které byste jinou technologií nevytvořili, patří vysoká přesnost tisku, rychlost procesu i pevné a odolné výtisky. My vám však tentokrát představujeme trochu jiný projekt – zhotovení presbytáře kostela sv. Alžběty v Banské Bystrici, ve kterém 3D tisk z kovů z MCAE Systems sehrál nemalou roli.

Mgr. Marián Rudinec, jednatel společnosti Plus Studio, designér a sochař, nadšenec pro nové technologie, který při své tvorbě aktivně využívá 2D a 3D modelování stejně jako 3D tisk, hledal nejvhodnější řešení pro realizaci kompletní zakázky – zhotovení autorského sochařského díla pro sakrální prostor. Jednalo se o sochu Krista, kříž a další prvky, které nyní zdobí presbytář kostela sv. Alžběty v Banské Bystrici.

Hlavním důvodem, proč zhotovit části sochy technologií 3D tisku z kovů, byla vysoká cena klasického lití do bronzu, která by přesáhla celkové náklady projektu, a dlouhá dodací lhůta odlitků. Projekt byl změněn a přizpůsoben tak, aby volně modelované části mohly být vytištěny přímo z kovu a následně kompletovány spolu s dalšími částmi do finálního díla.

3D tisk na tiskárně XM200C

Pro tisk umělecky vytvořených částí sochy jsme použili tiskárnu XM200C od společnosti Xact Metal. Tyto tiskárny pro 3D tisk z kovů kombinují hlavní přednosti aditivní výroby spékáním kovového prášku (SLM/DMLS) se špičkovou technologií a nabízejí bezkonkurenční kvalitu vytištěného dílu za dostupnou cenu. Jako materiál vybral Marián Rudinec spolu s našimi odborníky nerezovou ocel 316L.

Dílo se podařilo zrealizovat v podobě, jak bylo navrhováno úplně na začátku, když se ještě počítalo s technologií klasického lití. Zhotovení vymodelovaných, umělecky ztvárněných částí bylo plnohodnotně realizováno 3D tiskem. Ostatní konstrukční a nosné části byly navrženy s ohledem na minimální vstup strojírenského nebo jiného opracování a tím zvýšení nákladů. Výraznou finanční položkou projektu byla také výsledná povrchová úprava částí technologií galvanického zlacení.

„3D tiskem z kovu byla zachována nejen původně navrhovaná estetika díla a výrazně se ušetřil čas, ale podařilo se také udržet celkový rozpočet na realizaci díla.“

Úspora nákladů i času díky 3D tisku z kovů

Sochař a designér Marián Rudinec řešil zhotovení uměleckého díla 3D tiskem z kovů poprvé, ale rozhodně ne naposled. Nejen že ocenil celkovou úsporu nákladů, vysokou rychlost tisku (a tím ušetření času) i rychlé dodání, ale také špičkovou kvalitu povrchu výtisků s důrazem na jemné detaily.

Vhodným nastavením celého projektu se podařilo najít alternativu ke klasickému odlévání kovů a tím výrazně ušetřit finanční prostředky.

"Ano, komunikoval jsem s dvěma dodavateli 3D tisku z České republiky a se třemi ze Slovenska, ale vy z MCAE Systems jste mi předložili adekvátní technologii 3D tisku, rychlé dodání a přijatelnou cenu."